bmg
21 آذر 1401 - 09:05

بنای ۲۰ شغل پایدار توسط بانوی عطاآبادی/ سرمایه اولیه نداریم

گرگان- بانوی کارآفرین گلستانی که با تولید مبلمان در کارگاه روستایی توانسته برای ۲۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کند، گفت: مشکل این صنعت در روستای عطاآباد نبود سرمایه اولیه است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مریم شریفی: هر وقت نام روستا را می‌شنویم به اختیار به یاد مزارع سرسبز، دامداری‌های کوچک و بزرگ و مرغ و خروس و باغ می‌افتیم و نام روستا و اقتصاد روستا را در همین چند مورد خلاصه می‌کنیم.

اما در روستای عطاآباد آق قلا با حدود پنج هزار جمعیت، بیش از ۱۵۰ کارگاه و حدود ۴۰۰ فروشگاه و تولیدی مبل مشغول فعالیت است که جنب و جوش عجیبی به منطقه داده و این روستا را به یکی از مراکز اصلی تولید مبل در کشور تبدیل کرده است.

«هاجر پژوهان» یکی از بانوان جوان در روستای عطاآباد است که به حرفه تولید مبل اشتغال دارد و موفق شده است علاوه بر کسب درآمد برای ۲۰ نفر دیگر فرصت شغلی ایجاد کند. به سراغ این بانوی کارآفرین رفتیم تا با چالش‌ها و فرصت‌های حرفه تولید مبل کارگاهی بیشتر آشنا شویم.

*خود را معرفی کنید و بگویید چطور شد که وارد حرفه تولید مبلمان شدید؟

هاجر پژوهان هستم، ۳۶ ساله دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و مادر دو فرزند هستم.

بنده جز استعدادهای درخشان بودم و مدرک تحصیلی خود را با موفقیت و بهترین نمرات اخذ کردم، من هم مثل خیلی از مردم علاقه مند به کار اداری بودم و چندین بار در امتحانات استخدامی شرکت کرده ولی موفق نشدم.

خانواده همسر من در روستای عطاآباد زندگی می‌کنند و همینطور که می‌دانید این روستا مملو از کارگاه و نمایشگاه‌های بزرگ و کوچک مبل است و از طرفی پتانسیل و اسباب اولیه تولید کارگاه مبل در اطراف من وجود داشت، دیدن این کارگاه‌ها و فراهم بودن شرایط این جرأت را به من داد که وارد حرفه تولید مبل شوم و از دو سال پیش کار خودم را آغاز کردم.

بنای ۲۰ شغل پایدار توسط بانوی عطاآبادی/ سرمایه اولیه نداریم

*مهارت‌های لازم برای شروع به کار را چطور کسب کردید؟

در ابتدای کار این موضوع که بتوانم مبلمان را با بهترین کیفیت عرضه کنم برای من در اولویت بود به همین دلیل با حساسیت تمام به دنبال جذب نیروی ماهر در تمامی قسمت‌ها اعم از روکوبی، خیاطی، طراحی و غیره بودم و در این زمینه شانس با من همراه بود و به لطف خداوند توانستم بهترین‌ها را برای کار در کارگاه گرد هم جمع کنم.

خودم هم از روز اول در کنار پرسنل شروع به کار کردم، در واقع آموزش‌های لازم را هنگام انجام کار به مرور یاد گرفتم و امروز بعد از دو سال قادر هستم صفر تا صد یک مبلمان را به تنهایی تولید کنم.

*برای چند نفر اشتغالزایی ایجاد کرده‌اید؟

۱۶ نفر به صورت مستقیم و تمام وقت در کارگاه مشغول کار هستند و چهار نفر هم به صورت پاره وقت و در قسمت حمل و نقل با ما همکاری دارند.

سرمایه اولیه بزرگترین چالش پیش روی تولیدکنندگان مبل است * برای شروع کار چقدر سرمایه نیاز است؟

کار تولید مبلمان نیاز به سرمایه زیادی دارد در واقع یکی از چالش‌های مهم تولید مبلمان همین سرمایه بالا در شروع کار است.

به طور مثال من یک نمایشگاه در روستای عطاآباد به مدت چهار سال اجاره کردم، در منطقه عطاآباد اجاره بها چهار سال را باید یکجا در ابتدای کار بپردازید و بنده هم مبلغ ۵۱۰ میلیون تومان بابت اجاره چهارساله ملک پرداختم که در شروع کار هزینه سنگینی بود.

علاوه بر آن یک کارگاه برای تولید مبلمان اجاره کردم که ماهانه ۶ میلیون تومان هم اجاره بها می‌پردازم و تهیه ابزار کار و حقوق کارمندان را هم باید در نظر بگیرید.

تمام سود تولید مبلمان در تهیه مواد اولیه ارزان قیمت است و برای تهیه اقلام مورد نیاز با قیمت به صرفه مثل، پارچه، چوب، اسفنج و غیره باید به کارخانه مراجعه و به صورت عمده و نقد خرید کرده که برای این کار نیاز به سرمایه کلان است.

بنای ۲۰ شغل پایدار توسط بانوی عطاآبادی/ سرمایه اولیه نداریم

*آیا تولید مبلمان حرفه درآمد زایی است و این کار را به دیگران هم توصیه می‌کنید؟

هرچند در ابتدای کار نیازمند سرمایه زیادی هستیم اما به مرور که کار رونق بگیرد و مشتری‌ها با کارهای شما آشنا شوند حتماً این شغل می‌تواند رضایت مالی شما را فراهم کند.

*بازار فروش محصولات شما کدام شهرها است؟

روستای عطاآباد به تولید مبلمان شهرت دارد و علاوه بر هم استانی‌ها، از شهرهای مختلف ایران مثل مشهد، شاهرود، بجنورد و شهرهای مازنداران متقاضی و مراجعه کننده داشته ایم.

من تنها دو سال است که وارد این کار شده‌ام قطعاً بعد از مدتی بازار فروش هم گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد.

*چشم انداز شما برای آینده شغلی چیست؟

چشم انداز من این است که کارگاه کوچک خود را با ۱۶ نفر اشتغالزایی به کارخانه مبل سازی با حداقل ۱۰۰ نفر کارگر گسترش دهم و مطمئن هستم به این مهم دست پیدا می‌کنم و اگر مسئولان ما را حمایت کنند، قطعاً در بازه زمانی کوتاه‌تری به این هدف خواهم رسید.

*حرف آخر؟

متأسفانه در حرفه ما هم مثل بسیاری از حرفه‌های دیگر بی اخلاق‌هایی وجود دارد، مثلاً یک نمایشگاه دار به کارگر ماهری که چندین سال در کارگاه ما کار کرده مبلغ بیشتری پیشنهاد می‌کند و کارگر یک نمایشگاه دیگر را جذب می‌کند.

اگر دولت ما را حمایت کند و تسهیلاتی را به ما پرداخت کند تا بتوانیم کارگران خود را بیمه کنیم در این صورت با این پدیده مواجه نمی‌شویم و از طرفی رضایت شغلی کارگران هم فراهم می‌شود.

من به عنوان یک کارفرما تمایل دارم امنیت شغلی و بیمه تأمین اجتماعی برای کارگرانم فراهم کنم اما به دلیل مشکلات اقتصادی در توانم نیست.

موضوع بسیار مهم دیگر اینکه بازار عطاآباد مشتری خود را دارد، بازار شناخته شده‌ای است و مبلمان با کیفیت خوبی تولید می‌کنند اما معدود افرادی هستند که استانداردها را رعایت نمی‌کنند و به خاطر منافع شخصی کار بی کیفیت روانه بازار کرده و چهره مبلمان عطاآباد را خدشه دار می‌کنند.

از مسئولان می‌خواهم بازرس کیفی برای تولید مبلمان عطاآباد قرار دهند تا جلوی کار معدود افرادی که کار بی کیفیت تولید می‌کنند گرفته شود تا مبلمان عطاآباد به کیفیت مطلوب شناخته شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 905528